В България най-често се инвестира в строителството на сгради. Хората, когато съберат пари си купуват апартамент. Понякога го дават под наем, но по-често го държат празен. Разходите по поддръжката на един празен апартамент не са малки, освен това празните апартаменти не се отопляват, което товари съседите, които за да се стоплят им се налага да харчат повече. За да инвестират парите си българите презастрояват градовете, като се получават едни гета изключително неприятни за живеене. Инвеститора, който строи между блоковете печели нещо, но общата стойност на квартала намалява, което значи, че подобна инвестиция всъщност е с отрицателен знак. Накрая, когато стане прекалено скъпо и неприятно да се живее в подобен квартал, мястото се обезлюдява и колкото повече се обезлюдява, по-скъпо и неприятно става да се живее там. Накрая в празните блокове се заселват скитници и тогава цената на имота пада практически до нула.
Този начин на инвестиция е характерен за пазарното стопанство. Там, ако потреблението спре, спира и производството, хората остават без работа и започва страшна криза. Затова там хората трябва непрекъснато да работят, колкото и безсмислена да е работата им. Същото беше и в казармата. Там непрекъснато ни намираха работа. Например, да метем есените листа. Духне вятъра и започваме да метем отначало. В казармата, ако оставиш войниците без работа, те ще полудеят и не се знае на къде това ще избие.
Комунистическите държави са построени на друг принцип. Там се работи много по-малко и често се налага да се ограничи потреблението защото ресурсите не стигат. Ако намалее потреблението, това не води до никакъв проблем, защото държавата винаги е в състояние да генерира допълнително потребление и да намери работа на хората, например като ги прати да метат есените листа.
Хубавото на новата валута е, че тя ще направи възможно спестяването. IM-а ще ви даде сигурност съчетана с много малка загуба, която ще е само 0.8% годишно. При тази загуба, ще са ви нужни 50 години, за да загубите една трета от реалната стойност на парите си, а 50 години са си достатъчно дълъг период. Тук под реална стойност разбираме дела на вашите пари от всички пари в обръщение. Дори този дял да е намалял с една трета, може да се окаже, че след 50 години с тези пари можете да си купите повече отколкото е можело преди, просто защото броят на хората се е увеличил и парите са станали по-ценни.
Друга популярна инвестиция в България е инвестицията в престиж. Купуват се изключително скъпи коли, дрехи, часовници. Не че скъпите коли вършат по-добра работа, не че скъпите дрехи топлят повече, нито скъпите часовници са по-точни от евтините. Често дори е обратното. Въпреки всичко купуването на скъпи вещи цели спечелването на известен престиж в обществото. Много често този престиж е измамен, защото младежа със скъпата кола, може да се окаже, че живее в барака, златната верига, която виси на врата му, може да се окаже, че е от олово, а часовника е китайски дубликат. Дори колата действително да е скъпа, той не може да я продаде на цена, която би му покрила кредита. Тоест, неговата нетна стойност е отрицателна, което прави хората силно подозрителни към подобни парвенюта.
|
Хората имат нужда от това да парадират. Едни парадират с интелект, други с външна красота, трети с талант. Няма нищо лошо да се парадира и с пари, но това парадиране да е истинско, а не като красотата, която всъщност е силикон и таланта, който всъщност е плейбек.
Новата валута ще позволява човек, ако пожелае, да може да се откаже от банковата тайна и да позволи на всеки да може да влезе и да види парите в сметката му (или част от парите, не е нужно да се покаже всичко, достатъчно е да се покаже достатъчно). Може това разрешение да не важи за всеки, а само за определен кръг от хора с дълги крака и руси коси, които специално са проявили интерес към въпросния младеж. Така младежа вместо да купи една кола и безвъзвратно да похарчи едни пари, може да ги сложи в сметката си, да се фука с тях известно време и накрая да ги похарчи за нещо полезно.
Инвестицията в IM-ове ще е много подобна на инвестицията в земеделска земя. И в двата случая вие ще получите част от някакъв ограничен ресурс, който се очаква да запази стойността си именно, защото е ограничен. Държавата е тази, която ти дава гаранцията, че този ограничен ресурс ще остане твой и че никой няма да ти го вземе под една или друга форма. Докато има държава има и собственост, има и пари. Вярно е, че държавата уважава повече собствеността върху земеделската земя, отколкото собствеността върху парите. Много рядко се стига до национализация на земята, но често се стига до висока инфлация, която на практика национализира парите. Това може да се промени законодателно и държавата да започне да уважава собствеността върху парите точно толкова колкото уважава собствеността върху земеделската земя.
Честни пари
Пари, които не могат да се крадат. Тази идея е много социалистическа. Не случайно създателите на валутата IM ще са комунистически Китай, Русия, която от вчера е капиталистическа, но според мнозина още си е комунистическа и Бразилия, която е по-комунистическа от Китай и Русия взети заедно.
Тези пари ще се харесат и на бедните и на богатите. Бедните ще искат да не се краде, защото обикновено те са ограбените. Богатите крадат от бедните, а не бедните от богатите. Когато бедните крадат или ги хващат и ги пращат в затвора или не ги хващат и те вече не са бедни, а богати.
На богатите новата валута ще им хареса още повече, защото в момента те живеят като затворници, заключени са в строго охранявани затворени комплекси зад високи огради и се страхуват да излязат на вън, за да не набарат бедните. Много от богатите са принудени да се преструват на бедни, защото ги е страх, че може да ги отвлекат. Дори и да не се страхуват за себе си, страхуват се за близките си. Има много държави където да си беден е лошо, а да си богат е още по-лошо.
|