Както казахме, в края на всеки месец ще се печатат допълнителни 0.4% и ще се разпределят между държавите като данък инфлация. Нека 2% от тези пари да отиват за International Bank, за да покрият разходите по печатането на парите. Останалото да се раздели на две по 49%. Първите 49% от данъка инфлация да се разпределят на базата на относителните дялове, които имат държавите в момента. Оставащите 49% ще се разпределят на базата на парите в обръщение. Тоест, ще се гледа всяка държава каква част от парите в обръщение са на нейната територия независимо дали са в банкова сметка или са кеш. За всяка банкова сметка ще се знае в коя държава се намира, а за всяка банкнота или монета ще се гледа в коя държава за последно е засечена на каса или на банкомат.

Почти всичките пари в обръщение ще са електронни и данъка инфлация върху тях ще е само 0.8% годишно, което изглежда много малко. Въпреки това ще се събира значителен данък инфлация, защото не е толкова важен процента, колкото е важно колко са парите в обръщение, а IM-овете ще са изключително много, защото почти всички хора ще държат спестяванията си в тази валута.


Как ще се създаде новата валута?

Ще се съберат няколко държави учредителки. Най-вероятно това ще са Русия, Китай и Бразилия. Ще се изчисли колко пари са нужни като се сметне колко пари има в обръщение плюс сумата на всичките банкови сметки в трите държави. Курса, както казахме ще бъде 10 евро за един IM.

След като се сметне колко пари са нужни, ще бъдат напечатани три пъти повече от необходимото. Напечатаните пари ще бъдат разпределени между държавите на база относителните дялове (които са изчислени по стоте критерия, които са били фиксирани след мъчителни преговори).

Всяка държава ще използва приблизително една трета от получените пари, за да направи обмяна и да смени парите в обръщение. Останалите две трети държавата ще запази и ще пуска в обръщение постепенно през следващите години, за да не се получи дефлация. Ще има строги критерии, по които държавите да могат да пускат пари от резерва в обръщение, защото ако няма такива правила държавите ще пуснат парите твърде бързо и инфлацията ще стане повече от 5% годишно.

В началото, след създаването на новите пари, ще има дефлационнен натиск, защото така е с всяко ново нещо, което идва на мода и интереса към него расте. Освен това много от чуждите граждани ще започнат да спестяват в новата валута. Това, разбира се, ще бъде забранено в родните им държави, но и сега на много места е забранено да си внасяш парите в швейцарска банка, но това не пречи на хората да го правят.

 

 
<<Предишна         Страница 11 (от общо 11)