Технически детайли

Как да спрем кражбите? Имаше един виц. В казармата войник се оплаква: „Г-н Старшина, откраднаха ми иглата.“ Старшината му отговаря: „Колко пъти съм ви казвал, да си надписвате вещите!“ Има логика в този виц. Можем ли да си надпишем вещите? Ами, в наше време много неща са надписани, но тези надписи не се използват за залавяне на крадци, нито пък някой ще благоволи да използва това за да ви върне откраднатите вещи. Например мобилните телефони. Всеки телефон си има номер и когато го включите веднага се разбира къде е телефона с този номер. Не говоря за картата! И тя си има номер, но дори да смените картата номера на телефона си остава. Тоест, ако ви откраднат телефона, полицията може веднага да го намери. Да, ама не го прави. Принципа е: Не закачаме дребните бандити, за да не подплашим едрите. Или толерантни сме към криминалните, но гоним безкомпромисно политическите.

Друг пример са фабричните номера на автомобилите. Не става дума само за номера на шасито и на двигателя. Съвременните автомобили имат номера върху всичките си части. Тоест, ако една кола е открадната или дори, ако само една част от колата е открадната, то това може да се докаже. Да, но не се прави. Ако попитате полицаите, ще ви кажат, че е много трудно да се свържат компютрите, които са в автомобилния завод с компютрите на полицията, но истината е, че кражбите на коли са огромен бизнес и е много трудно това да бъде спряно, тъй като от там идват много пари, които корумпират цялата система.

Може ли всяко нещо в магазина да има номер. Ами да, може. То и сега навсякъде има баркод. Тоест, има номер, но това е номера на продукта, а не е номера на конкретното изделие. Може ли към баркода да се добавят още десетина цифри, които да дадат уникален номер на конкретното изделие? Може ли по същия начин както сега на касата машинката прави „цък“ и въвежда баркода, да каже „цък“ и заедно с баркода да въведе и уникалния номер? Може и то може да стане така, че старите машинки да си четат баркода по стария начин, а новите да прочетат заедно с баркода още и допълнителните десет цифри.

Монетаристите ще възразят, че по този начин ще се оскъпят стоките, защото навсякъде ще трябва да се отпечата един уникален номер. Да, но сега нали печатат дата на производство? Тоест, печатат нещо уникално, т.е. нещо, което не е дошло предварително отпечатано в печатницата. Вместо дата на производство ще отпечатват уникалния номер. Тоест, това няма да оскъпи стоките. Единствения проблем е, че няма да могат да продават стоки с изтекъл срок на годност, защото на касата „цък“ и ще запищи, ако годността е изтекла.

Защита на личните данни

Ако стоките са номерирани, то за всяка четка за зъби ще се знае, кога и къде е продадена. Тази информация е важна, но не е достатъчна, за да се спрат кражбите. Нужно ни още е да знаем и на кого е продадена. Тук при много хора ще се събуди фобията им за навлизане в личното им пространство.

За четката за зъби вероятно не се притеснявате, дори и целият свят разбере, че сте си я купил, но ако си вземете една перука, която трябва да скрие оплешивяващото ви теме, то вероятно не бихте искали този факт да стане достояние на широката общественост.

Непрекъснато ни плашат, че фирми и служби събират за нас информация. Искат да знаят какво купуваме, какво харесваме, за да могат по-добре да ни излъжат и да ни пробутат нещо ненужно.

Проблемът не е в това знаят или не знаят кой си, а в това че се опитват да те излъжат. Хората са в основни линии еднакви. Всички се страхуват от косопад, от разни ужасни болести и най-вече от смъртта. Фирмите използват тези наши страхове, за да ни пробутат ненужни шампоани.

Ако фирмите бяха добронамерени спрямо нас, не би било проблем да ни познават, дори това би било полезно и приятно. Например в кварталния магазин ни познават, знаят кое е любимото ни мляко, какво харесваме и какво не обичаме. Например, вие може да не харесвате някоя екзотична подправка и дори да сте алергичен към нея. Няма нищо лошо това да се знае от търговците и те да не ви предлагат храни с тази подправка. Даже ако сте взел от магазина нещо такова, на касата може да получите предупреждение, че това на вас няма да ви хареса и ако искате да го оставите. Вие може дори да не сте чувал за тази екзотична подправка и да не знаете, че не я харесвате, но системата ще е обобщила какво харесвате и ще е разбрала, че това вас не ви кефи. Тоест, системата може да знае за вас много повече от самия вас.

Проблем ли е, ако има някой, който знае за нас всичко? Според повечето религии има Господ, който знае всичко, но това не е проблем, защото ако изневерим на жена си, Господ няма да ни изпорти. При католиците освен Господ и попа знае всичко, защото вярващият трябва доброволно всичко да му разкаже, т.е. да се изповяда. Това също не е проблем, защото попа си държи езика зад зъбите и не споделя вашите интимни тайни с околните.

Тоест, това че ни следят и подслушват не е проблем, стига тази информация да не изтича навън. Защо тогава непрекъснато ни убеждават, че ние трябва да се скрием. Да защитим личните си данни и никой да не разбере кой си, какъв си, защо си. Обясняват ни, че има лоши хора, от които ние трябва да се крием.


 
<<Предишна         Страница 5 (от общо 8)         Следваща >>